Zašto samo neke tvari mogu sublimirati (prijeći izravno iz krutog u plinovito agregatno stanje)?

Ime i prezime: Donat Grgurović denis.grgurovic@vz.tel.hr

U pravilu sve tvari mogu sublimirati samo treba pogoditi uvjete tlaka i temperature pri kojima je to moguće. Primjerice, sada kad je jaka zima, s vrlo niskim temperaturama, snijeg se ne tali. Međutim, ukoliko u duljem periodu vremena ne padne novi snijeg, a temperature su stalno vrlo niske, debljina snježnog pokrivača ipak se smanji. Zašto? Zato što snijeg ipak isparava, tj., sublimira. Ne dolazi do taljenja i nastanka tekućine nego prelazi izravno iz čvrste u plinovitu fazu. Sreća da je tako. U suprotnom bi proljeća bila vrijeme strahovitih poplava. Veći dio snijega, naime, tijekom zime ishlapi, a samo se manji u proljeće onda tali (kaže narod otopi).
Pri normalnim uvjetima (tlakovi bliski atmosferskom i dnevne temperature) sublimiraju one čvrste faze čije su jedinke međusobno slabije povezane. Kao takve vrlo često spominjemo organske tvari, no vidimo da to vrijedi i za vodu. Za tvari čije su jedinke jače povezane treba promijeniti uvjete u kojima se nalaze i onda je moguće postići sublimaciju. U pravilu sublimaciji pogoduje smanjenje tlaka i porast temperature. Ipak, u nekim slučajevima pri smanjenju tlaka i/ili porastu temperature dolazi prije do raspada jedinki umjesto sublimacije.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr