KAKVE SU KLORIDNE OTOPINE I ŠTO JE TINDELOV FENOMEN?

Ime i prezime: ZORAN LONČAR mirolonc@inet.hr

Dopustit ću si slobodu pa pretpostaviti da si zapravo htio pitati što su koloidne otopine i što je Tyndallov efekt. Smjesa u kojoj su u nekoj tekućini raspršene krute čestice veće od otprilike 1 nm i manje od otprilike 1000 nm naziva se koloidnom otopinom. Općenito vrijedi da se krute tvari u vrlo sitnom prahu ne ponašaju kao kad su u većim 'komadima'. Boja tvari se često promijeni. Primjerice, čestice zlata koloidne veličine (koloidno zlato ili Cassiusov purpur) su crvene. Koloidne čestice imaju svojstva i većih 'komada' te tvari ali se ponašaju i poput molekula. Ovo drugo svojstvo je vidljivo ako ih se promatra ultramikroskopom. Naime, one su, baš kao i molekule u neprestanom gibanju. Ta pojava se zove Brownovo gibanje, po čovjeku koji je primijetio gibanje čestica peluda u vodi. Tyndallov efekt je naziv za raspršenje svjetlosti na koloidnim česticama. Zrake svjetlosti, sudarajući se s koloidnim česticama, se odbijaju na sve strane. Ako se kroz koloidnu otopinu propusti uski snop svetlosti i otopina promatra okomito na taj snop, svjetlost u otopini se doima mutnom, tj. difuznom.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr