molim vas da mi što prije napišete što znate o geometriji molekule jer to imam za vazan seminarski rad, hvala!!

Ime i prezime: nina žnjarić mia565@yahoo.com

O molekulskoj geometriji napisane su prosječne kućne knjižnice, pa zaista nema smisla ovdje postaviti tako sveobuhvatno pitanje, jer i kad bih ti htio napisati kakav sastavak morao bih se i ja zamisliti te skupiti nešto literature; osnovne pak stvari vjerujem znadeš: još pred kraj 19. stoljeća vjerovalo se da molekule nemaju strukture, kamoli još trodimenzionalne, no radovima Daltona i Kekulea (koji ih ni sami nisu shvaćali preozbiljno) i belgijskog kemičara i tehnologa Paula Havreza (koji je svoj rad sasvim ozbiljno shvatio, o čemu više pogledaj u tekstu na našim stranama Povijesti kemije i alkemije), malo pomalo ulazi i struktura molekule uz pojam molekule u kemijsku znanost. Čim se to dogodi, počeše se odjednom postavljati i rješavati silni problemi: problem izomera (tvari jednakog kemijskog sastava, a različite strukture), problem valencije (što je počeo rješavati pravo Gilbert Newton Lewis pa Irwing Langmuir i konačno kvantna teorija i Linus Carl Pauling (o njemu vidi u mom članku na stranama prije preporučene Povijesti kemije i alkemije) i blizanački mu problem kemijske veze (o čemu vidi u nekima od prethodnih odgovora), a na kraju i problemi odnosa strukture i svojstva tvari te dizajniranja molekula određene (-ih) strukture (-a) i svojstava (npr. biološki aktivnih molekula). Najvažnija teorija danas u objašnjavanju strukture molekula jest VSEPR-teorija ili teorija odbijanja parova elektrona valentne ljuske (o čemu više pogledaj u fakultetskom udžbeniku I. Filipović, S. Lipanović, Opća i anorganska kemija, I) koja je nastala na radovima R. J. Gillespiea i R. S. Nyholmea. O kvantnim teorijama kemijske veze, geometriji molekula i simetriji u kemiji potraži u knjigama: N. Trinajstić, Molekularne orbitale u kemiji i L. Klasinc, Z. Maksić, N. Trinajstić, Simetrija u kemiji i D. Grdenić, Molekule i kristali.

Odgovorio: Marko Grba   mgrba@chem.pmf.hr