Evo ovako! Treba mi što više informacija o etil-acetatu (etil-etanolat). Od formule, mirisa, boje pa sve do uporabe (to mi je važno)... Hvala!

Ime i prezime: Tena Vukelić tena.vukelic@hotmail.com

Kako nisi rekla da te zanima, već da ti je važno, pretpostavka da se radi o nekakvom referatu nije ni najmanje nesuvisla. Stoga ću samo ukratko opisati izvore koji bi ti mogli biti od koristi.
Ako postoji ikakva mogućnost da ju nađeš, preporučam Nollerovu Organsku kemiju. Taj prastari udžbenik organske kemije ima svakakvih podataka i zbilja ga se isplati prolistati. U nedostatku te knjige prolaze i drugi udžbenici, s naglaskom na stare udžbenike za četvrti razred gimnazije (njih bi trebalo biti po kemijskim kabinetima, ako ih profesori ne bacaju) te još starije udžbenike za osmi razred (budući da se gradivo sustavno smanjuje, očito stariji udžbenici imaju više toga u sebi).
Ovisno o tomu koliko nakupiš iz pisanih izvora, možeš potražiti i one digitalne. Hrvatska Wikipedija uopće nema članak o etil-acetatu, već samo o esterima općenito, dok je engleska po običaju tu znatno opširnija. Pored Wikipedije, postoji još i stranica Svet hemije, gdje isto možeš pronaći nešto podataka. Na e-školi se etil-acetat ne spominje pretjerano, ali možeš naći nešto malo o njegovom mirisu, kao i proceduru za njegovu sintezu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr