Molim vas za pomoc u sljedecem: 1. Zadatak - Ako je atomska masa za kisik 16, koliku zapreminu u litrima ima 0,8g kisika, računato pri standardnim uslovima? Ja računajući dobijem rezultat 1,12L, ali u rješenju stoji 0,56L. Znam da je 1,12/2=0,56, ali zašto se rezultat treba dijeliti sa dva? Ili možda pak griješim u izradi zadatka? 2. Koja je formula za megnezijum-primarni fosfat? Hvala!

Ime i prezime: Maksimilijan Dodig max.bih@gmail.com

Tvoj bi rezultat bio ispravan da je kisik monoatomski plin. Međutim, tomu pri nama normalnim uvjetima nije tako i ono što stvarno postoji jesu molekule O2. Zbog toga, umjesto s atomskom masom kisika, treba računati s molekulskom masom koja je dvostruko veća. Kad izvedeš tu korekciju, tvoj će rezultat biti ispravan bez potrebe za dodatnim operacijama.

Primarnim solima nekad se zvalo one koje se dobiju kad se molekuli kiseline jedan vodikov kation zamijeni metalnim. Tako su primarni fosfati ustvari dihidrogenfosfati, što će reći da je formula magnezijevog primarnog fosfata Mg(H2PO4)2.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr