Moram napraviti model molekule alkohola pa me zanima koliki kutevi moraju biti između pojedinih atoma u molekuli,kolike duljine moraju biti njihove veze i koje veličine moraju biti pojedini atomi. Raditi ću molekule metanola i etanola. Hvala!

Ime i prezime: Vlatko Horvat vlatko37@gmail.com

Sumnjam da će ti netko kutomjerom i ravnalom premjeravati model, ne bi li našao otklon veći od desetak lučnih sekundi, tako da bih predložio razmjerno jednostavno rješenje, da ne utrošiš više vremena nego što bi bilo smisleno. Duljine veza C―H, O―H, C―C i C―O odnose se ugrubo kao 2:2:3:3, a za kutove možeš uzeti da su tetraedarski (gledaš da sve skupa djeluje simetrično). Za kut C―O―H možeš isto uzeti tetraedarski (109,5°) i onda ga smanjiti za nekoliko stupnjeva. Znatnih geometrijskih razlika između kemijskih veza unutar metanola i etanola nema.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr