Trebam pomoc. Dva pitanja: 1. Kakve su to zasićene i nezasićene otopine i šta su općenito otopine? 2. Što su elektroliti, a što neelektroliti i primjer. 3. Kako se u vodi otapa sol, a kako šećer (za secer pise nesta sa mehanickom silom. Hvala

Ime i prezime: Domagoj Matić domagoj77matic@gmail.com

Otopina je svaka tekućina koja sadrži više od jedne tvari. U školama se obično otopinama nazivlju one tekućine u kojima je otopljena neka krutina.
Zasićene su one otopine kod kojih je uspostavljena ravnoteža između otapanja i kristalizacije, nezasićene su pak one kod kojih te ravnoteže nema jer je otopljeno manje topljive tvari nego što se može otopiti.

Elektrolit je svaka tekućina koja vodi struju preko ionâ, dok su neelektroliti izolatori. Primjer elektrolita je rastaljeni natrijev klorid, a neelektrolita rastaljeni sumpor. Možeš umjesto njih uzeti i otopinu natrijevog klorida i čistu vodu.

I jedno i drugo se otapa dobro, dok brzina ovisi o veličini čestica i tomu koliko se smjesa miješa. Mehanizam otapanja nije mi poznat, a vjerojatno uključuje nekakvo odvajanje čestica s pojedinih kristalnih ploha i stvaranje interakcija između njih i molekula vode. Donekle znatna razlika je to što se kod šećera odvajaju molekule, a kod soli ioni. Mehanička sila može biti primijenjena na npr. drobljenje kristalâ, ali to je samo povećavanje površine e kako bi se ubrzalo otapanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr