1.Zasto su molekule CCL4 i BeCl2 nepolarne. 2.Lewisovom simbolikom prikazi vodikove veze između: a)dvije molekule amonijaka b)dvije molekule CH3OH 3.Postoje li vodikove veze između molekula HF i molekula (CH3)2C=0? OBRAZLOŽI. Eto to su pitanja molio bi vas za odgovor. :)

Ime i prezime: Dino Milkovic dino.barca@gmail.com

 


Da bi molekula bila polarna, prvo moraju postojati polarne veze, a zatim se još pojedini dipolni momenti ne smiju međusobno poništavati. Veze između klora i berilija izrazito su polarne, ali kako su molekule linearne, dipolni momenti dviju veza stoje dijametralno suprotno tako da je ukupan moment nula. Dođe otprilike kao kad dvoje jednako snažnih ljudi povlači konopac sa suprotnih krajeva. Iako će se oba oznojiti, konopac neće nikamo otići. S tetraklormetanom je situacija ista, samo manje očita. Ovaj put imaš četiri dipolna momenta od kojih svaki upire u svojem smjeru. Želiš li si predočiti zašto im je zbir opet nula, možeš ih promatrati kao vektore i razložiti na vertikalne i horozontalne komponente. Zamisliš li molekulu tetraklormetana kao pravilni tetraedar, a dipolne momente kao vektore što smjeraju iz vrhova piramide (klorovih atoma) prema središtu (ugljikovom atomu), možeš zamijetiti da njihove horizontalne komponente (ono što se vidi ako gledaš odozgo) upiru u vrhove jednakostraničnog trokuta. Zbrojiš li metodom paralelogramâ bilo koja dva od tih triju vektora, dobit ćeš vektor suprotan onom preostalom, što će reći da sva tri zbrojena daju nulvektor. Kako se isto može učiniti i s preostale tri plohe, očito je ukupan dipolni moment tetraedaske molekule nula.

Općenito, vodikova se veza prikazuje kao:

D―H···:A

pri čemu je D donor, A akceptor vodikove veze, a H vodikov atom (točnije, hidron). Nevezni elektronski par donora nije uvijek nužno nacrtati, ali pristoji se ako se već zahtijeva Lewisova simbolika.
Prema tomu, vodikova veza između dviju molekula amonijaka može se prikazati kao:

H2N―H···:NH3

između dviju molekula metanola kao:

H3CO―H···:O(H)CH3

Vodikove veze između molekula fluorovodika među najjačima su poznatima, što bi trebalo dati odgovor na prvo pitanje. Njihovo postojanje nije osobito čudo, budući da jakost vodikovih veza raste s polarnošću veze koja pak raste s razlikom među elektronegativnostima povezanih atoma. Kolika je elektronegativnost fluora, a kolika vodika, lako ćeš provjeriti, ako već ne znaš.
Kod acetona je situacija malo složenija, budući da su ketoni, zbog karbonilnih kisikovih atoma, solidni akceptori vodikove veze, ali ujedno i slabi donori, budući da veze tipa C―H nisu osobito polarne. Posljedično, među molekulama acetona postoje tek razmjerno slabe vodikove veze tipa C―H···:O.
Budući da je školski odgovor na ovo pitanje "ne", suprotna tvrdnja mora biti dobro argumentirana i k tomu pojačana nekakvim relevantnim istraživanjem. U tu svrhu preporučam se oboružati i ovim znanstvenim radom. Tamo je spektroskopskim metodama pokazano da među molekulama postoje vodikove veze, premda su prilično slabe.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija