Zamolio bih Vas da mi rješite ovaj zadatak. Hvala Vam puno. Fosforov(v) klorid i klor nalaze se u ravnoteži pri 27°C. Jednadžba reakcije je: PCl5(g)---PCl3(g) + Cl2(g) Ako se u posudu od 10 dm3 unese 0,2 mola PCl5 i po 0,1 mol PCl3 i Cl2 izračunaj ravnotežne koncentracije komponenata u smjesi, ako je vrijednost konstante ravnoteže Kc=0,59 mol/dm3. Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com Za reakciju: PCl5 ⇄ PCl3 + Cl2 Koncentracijska konstanta ravnoteže je: Kc = c(PCl3)·c(Cl2)/c(PCl5) Kreneš li od nekog početnog sastava (c0(PCl5), c0(PCl3), c0(Cl2)), koji se promijenio uslijed uspostavljanja ravnoteže (c0(PCl5) je pala za neki doseg, ξ, dok su druge dvije koncentracije porasle za isti doseg), možeš tako opisane koncentracije ubaciti u izraz za ravnotežu: Kc = (c0(PCl3) + ξ)·(c0(Cl2) + ξ)/(c0(PCl5) − ξ) Kako su u tom izrazu poznate sve veličine (koncentracije lako izračunaš iz poznatih množina i volumena), očito imaš jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom. To što je jednadžba kvadratna ne bi trebalo biti osobitim problemom. Samo trebaš provjeriti koje od dvaju rješenja ima smisla. Pozdrav, Poštovani, tako sam i rješio ovaj zadatak ali mi dolaze rješenja krivo. Ili možda negdje griješim u izračunu. Naime ja sam dobio da je promjena koncentracije ξ=0,0186 i ravnotežne koncentracije c(PCl5)=0,0014 mol/L, c(PCl3)=c(Cl2)= 0,0286 mol/L, a u rješenju su koncentracije c(PCl5)=0,08 mol/L, c(PCl3)=c(Cl2)= 0,22 mol/L, dakle ξ je 0,12 mol/L... i tu gledam sad oni su vjerojatno uzeli da je voluen 1 litra.. al pa 10 litra je i koncentracije moraju biti 0.02, 0.01, 0.01. Neznam... Pa bih Vas zamolio dali biste mi mogli napisati postupak.. Hvala!

Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com

 


Trenutna je situacija s ovim zadatkom takva da više niti sastavljači, niti ja, a niti ti nismo čisti od grešaka. Sastavljači su, kako si rekao, uzeli litru umjesto njih deset te tako dobili one brojke koje predlažu u rješenjima. Iz očitog razloga, one su pogrešne. Ja sam zaboravio provjeriti jesu li mi sve jedinice na mjestu pa sam u konačan izraz ubacio doseg, a da ga nisam podijelio s volumenom. Ti nisi to primijetio pa si pod ξ koji je izvorno zamišljen kao množina ustvari izračunao promjenu koncentracije. Kako to i jest nepoznanica koja se traži, tvoje rješenje jest ispravno, unatoč pogrešnoj notaciji.
Sve u svemu, nema potrebe da ti pišem postupak, budući da jesi došao do ispravnog rješenja, što znači da je ono što si radio najvjerojatnije dobro. Možeš za vježbu ubaciti u iste jednadžbe i deset puta veće koncentracije pa ćeš dobiti i rješenja kakva su predložena.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija