Pocetnik sam, pa bih vam bio zahvalan kada biste mi objasnili kako se rjesava ovaj zadatak i slicni. 1.Koliko se atoma azota nalazi u 0,5 molova azot-pentoksida? 2.Ako su atomske mase za kalcijum 40 i za fosfor 31 koliko molekulska masa za primarni kalcijum-fosfat iznosi? Zamolio bih vas da mi sto postepenije i detaljnije objasnite, ako je moguce, hvala.

Ime i prezime: Maksimilijan Dodig max.bih@gmail.com

1. Formula molekule dušikovog(V) oksida je N2O5. Iz nje se može primijetiti da svaka molekula dušikovog(V) oksida sadrži dva atoma dušika i pet atoma kisika. Kako je mol u biti samo jako ogromna jedinica za brojnost (u 1 mol ima 6,022·1023 jedinki), brojčani odnosi ostaju očuvani kad se s brojeva prebaciš na množine. Npr. ako imaš dvadeset molekula dušikovog(V) oksida, u njima će biti 20·2 atoma dušika i 20·5 atoma kisika. Ako imaš 20 mol molekula istog spoja, množina kisikovih atoma bit će (20 mol)·5, a dušikovih (20 mol)·2. Isti račun možeš ponoviti i s množinom iz zadatka.

2. Relativna molekulska masa nekog spoja jednaka je zbroju relativnih atomskih masa svih atoma koji grade formulsku jedinku tog spoja. U slučaju npr. klorovodika relativna molekulska masa jednaka je zbroju relativnih atomskih masa klora i vodika, budući da je molekula klorovodika građena od po jednog atoma klora i vodika. Slično, relativna molekulska masa kalcijevog klorida jednaka je zbroju relativne atomske mase kalcija i dvostruke relativne atomske mase klora, budući da je formulska jedinka kalcijevg klorida građena od jednog atoma (zapravo kationa, ali elektroni se ne gube kod stvaranja spojeva pa dođe na isto) kalcija i dvaju atoma (aniona) klora.
U tvojem zadatku nedostaje još relativna atomska masa kisika (otprilike 16, ako ćemo se voditi logikom zadatka), a postupak je isti, samo što formulska jedinka kalcijevog fosfata (Ca3(PO4)2) ima više atoma nego što je slučaj u primjerima koje sam dao.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr