Ajd bok! E bih vas nešto molila, ali morate mi hitno odgovoriti! Ovako, što se dobije kada amonijak reagira s vodom! Molim vas što prije! Velika HVALA!

Ime i prezime: Ivana Kramarić ivana.kramaric@bj.hinet.hr

 


Otapanjem amonijaka u vodi nastaje amonijeva lužina, tj., vodena otopina amonijaka. U toj otopini osim molekula vode i amonijaka možeš utvrditi i prisutnost drugih jedinki; amonijevog kationa (NH4+) i hidroksid iona (OH-). Ovi ioni nastaju specifičnom interakcijom molekula vode i molekula amonijaka; molekula vode ponaša se kao kiselina, a molekula amonijaka kao baza (prema Brönstedovoj teoriji kiselina i baza). Interakciju možemo opisati kao sudar molekula tijekom kojeg proton (hidron) prelazi s molekule vode na molekulu amonijaka.

HO-H + NH3 → HO- + NH4+



Više je teorija kiselina i baza. Tebi je poznata Arheniusova, prema kojoj su kiseline one tvari koje povećavaju koncentraciju hidronijevih iona u vodenoj otopini, a baze one koje povećavaju koncentraciju hidroksid iona. Prema Brönstedovoj teoriji kiselina i baza kiseline su one tvari čije su molekule proton donori (donosioci hidrona), a baze su proton akceptori (primatelji hidrona). Treća teorija kiselina i baza je Lewisova. Kiseline su elektron akceptori, a baze elektron donori.
Svaka od ovih teorija opširnija je od prethodne i omogućuje tumačenje kiselo-baznih svojstava i nevodenih sustava (otopine u alkoholu ili nekom drugom otapalu).

I za kraj još tumačenje uporabljene riječi hidron. Uobičajeno je govoriti o prijenosu protona (zapravo dijela atoma vodika) s jedne molekule na drugu. Pogledaš li bolje gore napisanu jednadžbu ispada da se slovo H preselilo s jedne na drugu molekulu. Pri tome u našem zapisu slovo H ne označava atom vodika (proton i elektron) već samo proton. Elektron ostaje u molekuli vode. Zbog toga je uobičajeno reći prijenos protona, no to nije prikladno. Kako vodik može biti protij i deuterij onda je u jednom slučaju riječ o protonu, a u drugom o jezgri deuterija (proton i neutron) te je usvojen naziv hidron, koji podrazumijeva prisutnost oba izotopa u prirodnom ili izotopno neobogaćenom uzorku.

Prijenos hidrona ključni je korak za velik broj organskih reakcija.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija