Ovo ispod je postupak, molila bih zakljucak za pokuse ako moze malo strucnije opisati zasto se pojavi ljubicasta/zuta/ roza boja? Hvala unaprijed. Kost u potpunosti očistite od ostataka mesa, tetiva i pokosnice. Očišćenu kost sitno nasjeckajte u staklenu čašu, prelijte s oko 200 ml destilirane vode i kuhajte na plameniku barem pola sata. Pazite na količinu tekućine. Trebat će vam oko 50 ml. Skuhanu i ohlađenu smjesu (zajedno s komadićima kosti) prelijte u 4 epruvete do visine oko 2 cm i označite ih brojevima ili slovima abecede I) U prvu epruvetu dodajte malo (oko 1/2 cm visine) otopine NaOH i do 1 cm visine otopinu CuSO4. Protresite sadržaj, uočite i zabilježite promjenu! II) U drugu epruvetu nakapajte do 10 kapi konc. HNO3 i zagrijte na plameniku do pojave žute boje. Ostavite smjesu da se dobro ohladi, a zatim dodajte par kapi zas. otopine NH4OH. Uočite i zabilježite promjenu! III) U treću epruvetu dodajte malo (do 1 cm visine) Millonovog reagensa i dobro protresite. Ako nije došlo do promjene boje, lagano zagrijte epruvetu na plameniku. Uočite i zabilježite promjenu! IV) Četvrtu epruvetu ostavite kao kontrolni uzorak.

Ime i prezime: Viktorija Medvarić viktorija.medvaric@hotmail.com

 


Zahvaljujem na detaljno opisanim postupcima, a bio bih još zahvalniji da si napisala i što si vidjela. Ovako ću nešto izimprovizirati e kako bih se našao negdje između slučaja da pokuse uopće nisi vidjela i onog da jesi, ali se nisi sjetila to opisati.

Nađe li se otopina kakve bakrove(II) soli u lužnatom mediju, bakar će početi taložiti kao bakrov(II) hidroksid (ako je karbonatna otopina, nastat će neki od hidroksikarbonata, ali ovdje to očito nije slučaj). Iako se i sam hidroksid otapa ako je lužina jako koncentrirana, za otapanje je obično potrebno dodati nešto što kompleksira bakar te ga tako vraća u otopinu. U Fehlingovom reagensu to je tartarat, u Benedictovom citrat, a u biuretnoj reakciji to budu proteini (koji, ironično, ne sadrže biuret). Točnije, bakrovi(II) ioni u lužnatom mediju tvore kompleks s proteinima vežući se na njih preko dušikovih atoma iz peptidnih veza. Boja kompleksa ovisi o konkretnom proteinu, ali nađoh na Wikipediji tvrdnju da kraći polipeptidi daju više ružičastu, a proteini ljubičastu boju.

Aromatski se spojevi u prisustvu dušične kiseline razmjerno lako nitriraju, pri čemu je zanimljivo primijetiti da alkilne skupine olakšavaju nitriranje (npr. kod fenilalanina), dok ga hidroksilne (npr. kod tirozina) do te mjere ubrzaju da se npr. pikrinska kiselina uopće ne proizvodi nitriranjem fenola jer je reakcija previše burna. Nitrirani aromatski spojevi obično su žuti, premda to nije neko pravilo. Posljedično, sadrži li neka organska tvar kakve aromatske jezgre, u prisustvu dušične kiseline vjerojatno će se nitrirati što će se oku promatrača pokazati kao žuto obojenje. Od aminokiselina koje se nalaze u proteinima tri su podložne nitriranju: fenilalanin, tirozin i triptofan, s tim da druga zbog hidroksilne skupine daleko najbrže reagira s nitratima. Usput budi rečeno, ako ti koža požuti nakon što na nju dođe malo dušične kiseline, to je isto ksantoproteinska reakcija (a također i razlog za korištenje zaštitne opreme).
U ovom trenutku ne pada mi na pamet što će se dogoditi nakon što se doda amonijačne vode, osim što će se pojaviti magla. Tu bi mi nekakvo opažanje moglo biti od koristi.

Millonov reagens je otopina živinog(II) nitrata u dušičnoj kiselini. U prisutnosti fenolnih spojeva daje crveno-smeđi talog. Kako proteini obično sadrže i prije spomenuti tirozin, koji je između ostalog i fenol, Millonov reagens daje pozitivnu reakciju i za većinu proteina.

Zaključak sam spomenuo i u prošlom odgovoru, a ako baš hoćeš ili moraš, slobodna si natuknuti i da je "ova vježba jako važna i korisna i štozigajaznam". Meni bi bilo dosta zaključiti da kosti nisu čist kalcijev fosfat, već imaju i proteinsku komponentu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija