U rudnicima ugljena postoji velika opasnost da će se ugljena prašina zapaliti i potaknuti eksploziju.Zašto je prašina opasnija od samog ugljena? Hvala

Ime i prezime: leon ivandic leonivandic@yahoo.com

Iako je kemija sve samo ne površna, mora se priznati da se kemijske promjene na ovaj ili onaj način uvijek događaju na nekakvoj površini. Zbog toga brzina kemijskih reakcija u pravilu ovisi o dostupnoj površini reaktanata. Dok su kod otopina i plinova molekule u pravilu potpuno razdvojene pa se može reći da je dostupna površina maksimalna (zbog čega se onda mogu mirno promatrati drugi parametri poput koncentracije ili temperature), kod krutina to nije slučaj i znatan će dio molekula (ili atoma) reaktanata biti nedostupan za reakciju samo zbog toga što je put do njih zapriječen drugim česticama. Krene li se pak neka krutina usitnjavati, sve će veći dio njezinih čestica biti na površini pa će moguće reakcije biti znatno brže.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr