Dobar dan! Uskoro pišem test,pa molim Vas ako bi mi migli odgovoriti na par pitanja: 1.)Koja je strukturna formula acetilena? 2.)Hoće li aromatski ugljikovodici obezbojiti bromnu vodu? 3.)Je li ovo točna reakcija gorenja benzena: C6H6 + 15/2O2(g) -> 6CO2(g) + 3H20(l) 4.)kAKO DOVRŠITI OVE KEMIJSKE REAKCIJE: a)CH4( )+Cl2(g)->_______(g)+_______(g) b)CH3CH2CH3( )+F2(g)->________(g)+________(g) c)C2H2+Br2->_______ d)CHCCH2CH3+Cl2->________ Unaprijed hvala...

Ime i prezime: Rea Zeko rea.zeko@gmail.com

1. Acetilen (etin) se može prkazati formulom: H―C≡C―H

2. To ovisi o ugljikovodiku. Benzen neće, ali stiren hoće, iako su oba aromatska. Da bi neki ugljikovodik mogao reagirati s bromnom vodom (ili nečim drugim što se adira na dvostruku vezu), treba samo imati neku dvostruku vezu koja nije u aromatskom sustavu. To ne isključuje prisutnost aromatskih jezgri.

3. Nije. To je jednadžba gorenja benzena. Napisana je ispravno, osim što nije spomenuto agregacijsko stanje benzena (očekivao bih tekuće).

4. Prvi podzadatak nije posve pošten jer nije rečeno koliko je vodikovih atoma supstituirano klorovima. Može se zato uzeti klormetan (CH3Cl) kao prvi produkt koji nastaje. U drugom je situacija znatno gora jer fluoriranje alkanâ ne spada među jednostavne procese koje je lako kontrolirati. Posljedično, možeš napisati da je produkt npr. 2-fluorpropan, ali samo zato što je posve svejedno što napišeš. Produkti jako ovise o reakcijskim uvjetima i upotrebljenim katalizatorima, a nisam siguran da postoji još koji siguran ishod pored oktafluorpropana. U trećem podzadatku situacija je nešto jednostavnija jer samo nije precizirano ide li se do 1,2-dibrometena ili do 1,1,2,2-tetrabrometana. U četvrtom postoji identičan problem kao i u trećem, budući da nije jasno ide li se do 1,2-diklorbut-1-ena, ili pak do 1,1,2,2-tetraklorbutana.
Pretpostavi li se da su autori sve izveli namjerno, slijedi da se svaki put mislilo samo na jedan supstitucijski ili adicijski produkt pa se može odabrati one (spomenute) produkte koji sadrže manje atoma halogenih elemenata.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr