Zamolio bih Vas da mi rješite ovaj zadatak. Hvala Vam puno. Fosforov(v) klorid i klor nalaze se u ravnoteži pri 27°C. Jednadžba reakcije je: PCl5(g)---PCl3(g) + Cl2(g) Ako se u posudu od 10 dm3 unese 0,2 mola PCl5 i po 0,1 mol PCl3 i Cl2 izračunaj ravnotežne koncentracije komponenata u smjesi, ako je vrijednost konstante ravnoteže Kc=0,59 mol/dm3.

Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com

Za reakciju:

PCl5 ⇄ PCl3 + Cl2

Koncentracijska konstanta ravnoteže je:

Kc = c(PCl3c(Cl2)/c(PCl5)

Kreneš li od nekog početnog sastava (c0(PCl5), c0(PCl3), c0(Cl2)), koji se promijenio uslijed uspostavljanja ravnoteže (c0(PCl5) je pala za neki doseg, ξ, dok su druge dvije koncentracije porasle za isti doseg), možeš tako opisane koncentracije ubaciti u izraz za ravnotežu:

Kc = (c0(PCl3) + ξ)·(c0(Cl2) + ξ)/(c0(PCl5) − ξ)

Kako su u tom izrazu poznate sve veličine (koncentracije lako izračunaš iz poznatih množina i volumena), očito imaš jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom. To što je jednadžba kvadratna ne bi trebalo biti osobitim problemom. Samo trebaš provjeriti koje od dvaju rješenja ima smisla.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr