Ne znam ovo riješiti.Strukturnom,sažetom strukturnom i molekulskom formulom prikaži spoj pent-2-en.Izračunaj maseni udio ugljika i vodika u tom spoju i prikaži adiciju klora na taj spoj.

Ime i prezime: Marija Ćurić josbjond@gmail.com

Sažeta strukturna formula pent-2-ena je: CH3CH=CHCH2CH3, s tim da postoje dva izomera koji se razlikuju po tomu jesu li metilna i etilna skupina na istoj ili na različitim stranama dvostruke veze. Ostale varijacije na temu strukturne formule dobiješ ubacivanjem crtica među atome, što mi se ne da ovdje izvoditi. Molekulska formula uključuje samo vrste atoma i njihove količine u molekuli spoja: C5H10, a maseni udio nekog elementa računa se tako da masu svih atoma te vrste u toj molekuli podijeliš s masom molekule (tako se i inače računa maseni udio):

w(H, C5H10) = m(H, C5H10)/m(C5H10)

= 10·ma(H)/mf(C5H10)

= (10·Ar(H)·u)/(Mr(C5H10)·u)

= 10·Ar(H)/Mr(C5H10)

Kao što se dade zamijetiti, nije potrebno uzimati atomske mase, već samo relativne atomske, budući da se unificirana atomska jedinica mase pokrati.
Na isti način možeš doći i do masenog udjela ugljika, osim ako se ne odlučiš za znatno kraći put i jednostavno ne oduzmeš maseni udio vodika od jedinice (tj. 100%).

Produkt adicije klora je 2,3-diklorpentan, CH3CHClCHClCH2CH3, a koji točno izomer ili izomere imaš, vjerujem da još ne trebaš znati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr