zamolila bih vas da mi pomognete riješiti zadatak iz anorganske kemije, a on glasi: struja je prolazila kroz elektrolizer sa zasićenom otopinom aluminijeva sulfata. u elektrolizeru obje elektrode su bile ugljene. opišite kavntitativno procese na elektrodama ako je kroz elektrolizer prošla količina elektrike 19300 C. hvala, ana

Ime i prezime: ana benčić amy_lee03@net.hr

Nisam nikad elektrolizirao zasićenu otopinu aluminijevog sulfata pa ću pomalo nagađati. Prilično je sigurno da se s aluminijem neće ništa zbivati, kao i da se s vodom hoće. Oveći upitnik stoji nad sulfatom. Koliko mi je poznato peroksosulfati se dobivaju upravo elektrolizom zasićenih otopina sulfata, ali ne aluminijevog, nego kalijevog. Kako je aluminijev sulfat isto jako topljiv u vodi, očekivao bih da će se paralelno zbivati i elektroliza vode i elektroliza sulfata. Kako u tom slučaju zadatak baš i nije rješiv, predlažem da si odabereš neki od sljedeća dva procesa i praviš se da se onaj drugi ne događa:

2 H2O → 2 H2 + O2

2 SO42− + 2 H2O → S2O82− + 2 OH + H2

Nadam se da ti smišljanje parcijalnih jednadžbi za pojedine elektrode nije osobit problem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr