U uređaju za mikroanalizu spaljeno je 3,02 mg nekog organskog spoja. Prirast mase cjevčice s magnezijevim perkloratom iznosio je 5,43 mg, a cjevčice s natronskim vapno 8,86 mg. Izračunaje empirijsku formulu spoja. Lijepo bih vas zamolio da riješite ovaj zadatak jer me malo buni ovo s cjevčicama s magnezijevim perkloratom i natronskim vapnom. Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

Magnezijev perklorat je moćan oksidans, a k tomu i jako apsorbira vodu. U ovom zadatku cilja se na potonje svojstvo. Natronsko pak vapno apsorbira ugljikov dioksid. Prema tomu, porasti masa u cjevčicama odnose se na to koliko je vode i ugljikovog dioksida nastalo izgaranjem tog spoja. Iz masa vode i ugljikovog dioksida možeš odrediti koliki su maseni udjeli ugljika i vodika u tom spoju. Ako njihov zbroj nije 100%, ostatak se može pripisati kisiku. Iz masenih udjela elemenata trebalo bi biti lako doći do brojevnih, a time i do empirijske formule spoja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr