Zamolio bih vas da mi riješite i objasnite kako riješiti sljedeće zadatke: 1. Pažljivom oksidacijom 2,39 g sulfida nekoga dvovalentnog metala dobiveno je 1,99 g oksida. Koji je to metal i kolika mu je relativna atomska masa? 2. Smjesa 100 cm3 vodika i 250 cm3 jodovodika zagrijana je na 450°C dok se ne uspostavi ravnotežno stanje. Konstanta ravnoteže reakcije nastajanja jodovodika pri toj temperaturi iznosi 48. Izračunajte volumne pojedinih komponenata u smjesi. Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

1. Pretpostavit ću da je metal isključivo dvovalentan, inače bude malo više posla.

2 MS + 3 O2 → 2 MO + 2 SO2

m(MS)/m(MO) = (n(MS)M(MS))/(n(MS)M(MS))

= M(MS)/M(MO)

= (M(M) + M(S))/(M(M) + M(O))

Sad imaš jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom. Dalje bi trebalo biti lako.

2. Sa sličnim smo zadacima već imali posla. Pogledaj ovaj odgovor. Iako je zadatak donekle različit, polazne jednadžbe i princip rješavanja jesu identični.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr