mene zanima kako cu izracunati koliko posto ima npr.vode u banani...triba mi samo postupak...i molim vas da mi brzo odgovorite jer mi je sutra ispit pa mi treba..

Ime i prezime: Melani Colić melanicolic@hotmail.com

Da bi odredila koliki je maseni udio vode u banani, trebaš bananu prvo odvagnuti, a zatim nasjeckati na tanke pločice i sušiti pri npr. 80 °C dok masa ne prestane opadati. Po mogućnosti, uputno je sušenje manjeg uzorka pratiti pomoću plinske kromatografije kako bi se provjerila mogućnost da se uz vodu oslobađa i neka druga hlapljiva tvar. Samo sušenje ne bi trebalo trajati preko nekoliko sati, a maseni udio vode lako se dobije prema izrazu:

w (H2O, banana) = − Δm(banana)/m0(banana)

Druga opcija je negdje pronaći taj podatak. U nekim pitanjima postavljenima prije koju godinu spominje se 75%, ovdje kažu da je 76%. Na nekoj trećoj adresi vjerojatno bi se moglo naći i 74%.

Ako slučajno već imaš zadane masu banane i masu vode u njoj, onda samo trebaš podijeliti drugu prvom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr