1.opiši jedan uzrok šumskog požara i njegove posljedice. 2.iz susjednog stana osjetio si miris plina.što ćeš učiniti? 3.Stavimo li u epruvetu malo kose i kuhamo u netrijevoj lužini,nakon nekog vremena osjetit ćemo karekterističan miris,a crveni lakusov papir će poplavjeti.objasni zbog čega će doći do opisane promjene. 4.Ugljikov se dioksid može povišenjem tlaka ukapljati u bezbojnu tekučinu.čuva se u čeličnim bocama.otvaranjem boce prelazi iz tekućeg u plinovito stanje i pritom troši mnogo topline iz okoline.zato se okolina toliko ohladi da dio CO2 prijeđe u čvrsto stanje-suhi led.čvrsti CO2 sublimira. a) objasni što to znači b) za što se sve koristi suhi led

Ime i prezime: kristina olujic olujic.kristina@gmail.com

Budući da sam siguran da na neka pitanja možeš i sama odgovoriti koristeći ono što si znala i prije škole, neki će odgovori u prvom redu služiti kao motivacija da smisliš vlastite.

1. Pad omanjeg meteorita u gustu šikaru usred ljeta može uzrokovati požar. Posljedica požara je smrt većine biljnog i životinjskog svijeta na tom području. Preživi uglavnom ono u tlu.

2. To što ću učiniti ovisi o tomu koliko sam si dobar sa susjedom i koliko meni eksplozija može naštetiti.

3. Kosa je bjelančevinaste građe, a bjelančevine sadrže dušik. Kuhanjem u lužinama taj se dušik može osloboditi kao amonijak. Načelno, ono što se događa je hidroliza peptida uslijed koje se prvo oslobode aminokiseline, a nakon toga slijedi njihov daljnji raspad uz oslobađanje amonijaka.

4. Prvo pitanje nije odveć krcato smislom. Rečenice znače ono što je njima napisano. Postoji i preneseno značenje, zatim razne aluzije, konotacije i stvari između redaka, ali za ovo s ugljikovim dioksidom mi se čini da značenje odgovara napisanom.
Suhi led se može koristiti za gašenje požara, kao reaktant u nekim sintezama, kao sredstvo za hlađenje u drugim. U kombinaciji s acetonom služi kao najjače lako dostupno sredstvo z hlađenje, budući da se temperatura te smjese spusti i do devedeset Celzijusovih stupnjeva ispod nule.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr