Kako se iz dijagrama ocitava volumen iz tocke ekvivalencije kada potenciometrijski titriramo jaku kiselinu i slabu luzinu? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Arben Berisa arben.berisa34@gmail.com

Općenito se volumen očitava tako da (pr)očitaš brojku koja predstavlja (dodani) volumen (titransa). Kod potenciometrijske titracije točka ekvivalencije nalazi se tamo gdje se potencijal najbrže mijenja tj. na pola "skoka" u elektrodnom potencijalu tako da trebaš očitati volumen u toj točki. Kod titracije slabe lužine jakom kiselinom (od dviju mogućnosti koje proizlaze iz tvojeg pitanja ova mi je smislenija) točka ekvivalencije bit će pri nižoj vrijednosti pH od 7, dok volumen titransa nije različit od onoga kakav bi bio da su i kiselina i baza jake, a koncentracije im iste.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr