Imam pitanje zasto koncentrirana dusicna kiselina u reakciji s bakrom daje dusikov dioksid, a razrijedena u istoj toj reakciji daje dusikov monoksid?

Ime i prezime: petra ploh petra.ploh@hotmail.com

Razlog tomu dosta je jednostavan: otapanjem bakra u dušičnoj kiselini uvijek prvo nastane dušikov(II) oksid:

3 Cu(s) + 8 HNO3(aq) → 3 Cu(NO3)2(aq) + 2 NO(g) + 4 H2O(l)

Taj se plin lako oksidira u dušikov(IV) oksid, a oksidirati ga može i dušična kiselina:

2 HNO3(aq) + NO(g) → 3 NO2 (g) + H2O(l)

Potonja je reakcija inače poznatija kad ide u suprotnom smjeru, budući da se otapanjem dušikovog(IV) oksida u vodi lako dobije dušična kiselina, dok se nastali dušikov(II) oksid može oksidirati kisikom iz zraka i opet vratiti u vodu kako bi se dobilo još kiseline. To, naravno, ide samo do određene koncentracije dušične kiseline (maseni udio bude malo ispod 40%), nakon čega se nastajanje i trošenje dušikovog(II) oksida izjednače.
Još je zgodno napomenuti da se ta reakcija, budući da iz dvije kemijske vrste u kojima je neki atom u različitim oksidacijskim stanjima nastaje jedna, zove konproporcioniranjem (nasuprot disproporcioniranju, kad se jedna vrsta u istoj reakciji i oksidira i reducira, dajući tako dvije vrste).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr