Pripremam se za skorašnje natjecanje iz kemije , koju sam dosad shvaćao potpuno ,dok se nisu pojavile polarne i nepolarne molekule. Možete li mi objasniti kako da odredim polarnost molekula? Znam da je pitanje ne kvalitetno no naprosto ne razumijem skoro ništa. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Daron Lalić daronld97@gmail.com

O tomu što je polarnost ovdje se često piše, kao i metodama raspoznavanja polarnih od nepolarnih molekula. Ukratko, molekula je polarna ako joj je dipolni moment različit od nule. Dipolni moment molekule jednak je zbroju dipolnih momenata pojedinih veza u toj molekuli. Veze su to polarnije (tj. dipolni momenti su im to veći) što su povezani atomi različitijih elektronegativnosti. Kod simetričnih molekula koje imaju polarne veze (tetraklormetan, ugljikov dioksid) dipolni momenti se poništavaju pa su molekule nepolarne.

Što je dipolni moment, možeš pročitati ovdje, a o polarnosti preporučam i ovaj odgovor, a posebno ovaj.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr