Zanima me kako i na koji način mogu odrediti dali je entropija u nekoj kemijskoj rekciji veća, manja ili jedanka nuli? Naime znam princip određivanja ali bih želio zati dali se entropija odeđuje na temelju stehiometrijskih koeficjenata raktanata i produkata bez obzira na njihovo agragatno stanje ili se gledaju samo koeficjenti raktanata i produkata u plinovitom agregacijskom stanju? Hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Antonio Tankosić antonio.tankosic@aol.com

Određivanje reakcijske entropije nije baš među najlakšim zadaćama koje si istraživač može zamisliti. Izuzme li se entropija aktivacije, ja čak ni ne znam kako to eksperimentalno izvesti. Direktan postupak uopće ne postoji, a indirektnima se nisam nikad bavio. Ono na što ti ciljaš vjerojatno je puno lakši, ali zato i neprecizniji i nepouzdaniji postupak zvan procjenjivanje.
Budući da su entropije plinovitih tvari daleko najveće, procjena reakcijske entropije kreće upravo od njih. Ako broj plinovitih molekula raste s dosegom reakcije, entropija je pozitivna, a u suprotnom negativna. Ako se broj plinovitih tvari ne mijenja (u što spada i mogućnost da se sve zbiva u kondenziranim fazama), onda stvari postanu kompliciranije i nepouzdanije. Ipak, može se reći da će tekućine imati veće entropije od krutih tvari, da će tvari građene od lančastih molekula imati veće entropije od onih s cikličkim molekulama iste molekulske mase, da će entropija opadati ako se molekule spajaju, a rasti ako se razilaze itd.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr