Kad napišem reakciju adicije broma na 1,2 dibrometen ime produkta mi bude 1,1,2,2 tetrabrometan. DA li mi možete pojasniti zašto se piše 1,1,2,2 ako može pojašnjenje po jednadžbi . Unaprijed hvala

Ime i prezime: mihaela dević mdmdevic8@gmail.com

Brojevi 1,1,2,2 ispred riječi tetrabrometan su tzv. lokanti. Lokanti su brojčane ili slovne oznake koje pobliže određuju na kojem se mjestu u molekuli nalaze supstituenti. Konkretno, kad bismo napisali samo tetrabrometan, ne bi se znalo mislimo li na izomer u kojemu su tri atoma broma na jednom i jedan na drugom atomu ugljika, ili na izomer kod kojega su dva atoma broma na jednom i dva na drugom atomu ugljika. Zato najprije svakom atomu ugljika pripisujemo redni broj (1 i 2), pa onda nabrajamo: 1,1,2,2, što znači da su dva atoma broma vezana na ugljikov atom broj jedan, i druga dva atoma broma vezana na ugljikov atom broj dva. Drugi izomer zvao bi se 1,1,1,2-tetrabrometan; kod njega su tri atoma broma vezana na prvi, a četvrti atom broma na drugi ugljikov atom.

Sličnih primjera ima još na e-školi kemije; pretraži stare odgovore upisivanjem riječi lokant u tražilicu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr