možete mi napisat jedan pous za dikazivanje hidratne soli???

Ime i prezime: marko lazar

Pitanje sam si preveo ovako: trebaš neki pokus kojim se može pokazati prisustvo vode u nekoj hidratnoj soli.

Ono što će ti trebati jesu izvor topline, epruveta, sol za koju znaš da ima nešto kristalizacijske vode i reagens za vodu. Umjesto epruvete možeš koristiti bilo kakvu staklenu cijev. Kao hidratna sol mogu poslužiti zelena, modra ili bijela galica, Glauberova sol, gorka sol ili što već imaš na raspolaganju (spomenutih ima u slobodnoj prodaji). Najdostupniji reagens za vodu je bezvodni bakrov(II) sulfat koji se lako dobije žarenjem modre galice (sasvim lijepo ide i na običnom rešou).
Pokus ćeš izvesti tako da uzorak (hidratne) soli griješ u epruveti dok se na stijenci ne pojave kapljice bezbojne tekućine, a zatim nešto te tekućine dodaš reagensu. Ako je tekućina voda, reagens bi trebao promijeniti boju (u slučaju bakrovog(II) sulfata, trebala bi se pojaviti plava boja).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr