sta uslovljava razliku izmedju cvrste,tecne i gasovite supstance

Ime i prezime: adnan jusufovic ado_jusufovic@hotmail.com

Kriteriji koje možeš postaviti jesu srednji razmak među česticama (što se manifestira i kao stlačivost) i stalnost njihovih položajâ (što se manifestira u čvrstoći i stalnosti oblika). Kod plinovitih tvari razmaci među česticama dovoljno su veliki da niti volumen niti oblik nisu osobito stalni. Kod kondenziranih tvari čestice su u bliskom kontaktu pa je tlačenje znatno veća tlaka. Stalnost položajâ tipična je pak samo za krute tvari, s tim da kod onih koje su kristalne imaš još i uređenost dugog dosega. Kod fluidâ pak čestice nisu na stalnim položajima pa mogu slobodno kretati se uokolo, što se manifestira kao nestalnost oblika.
Naravno, postoji hrpa primjera koji se neće lako uklopiti u prethodni opis, od superkritičnih tvari pa do raznih koloidnih sustava koji imaju svojstva netipična samo za jednu fazu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr