1.Kako se dokazuje ugljikov dioksid u zraku koji izdišemo? 2.zasto će balon s vodikom puknuti ako ga pustimo da se digne visoko u atmosferu? 3.Ovo je malo dulje: Čašu napunjenu hladnom vodovodnom vodom ostavi da stoji na sobnoj temperaturi.Nakon toga pogledaj.Što zapažaŠ? Na stjenkama čaše nakupili su se mjehurići ________.To je ujedno dokaz da je __________ topljiv u vodi,što omogućuje život pod vodom.Izlučivanje mjehurićanastalo je zbog _______ vodovodne vode bbudući da se topljivost plinova smanjuje ________(to misim da je zagrijavanjem) otapala. Stvarno se paim s tim zadacima pa molim da mi brzo odgovorite :))

Ime i prezime: Ana Smehil anasmehilll@gmail.com

0. Obično je ljepše kad različita pitanja budu postavljena zasebno.

1. Dokazivanje prisutnosti ugljikovog dioksida nije pretjerano vezano za to odakle dolazi. U slučaju onog iz izdahnutog zraka najlakše je kroz cjevčicu upuhivati zrak u kakvu posudu s bistrom vapnenom vodom ili otopinom kakve barijeve soli. U oba bi slučaja ugljikov dioksid trebao zamutiti vodu zbog stvaranja kalcijevog ili barijevog karbonata.

2. Tlak zraka opada s visinom, a volumen raste kako opada tlak. Vjerojatno ti je poznato što se događa kad se neki elastičan predmet previše rastegne.

3. Tražene riječi redom su: "zraka", "zrak", "zagrijavanja" i "zagrijavanjem". Međutim, autori zadatka tu su učinili određene propuste. Da bi se moglo reći da je neki plin zrak, nije dovoljno vidjeti mjehuriće. Primjerice, iz močvara uredno izlaze mjehurići plina koji sadrži metan, ugljikov dioksid i još pokoji plin, dok onoga što bi se moglo zvati zrakom tu nema. Prinese li se tim mjehurićima plamen, oni će se zapaliti.
Ako nema nikakve provjere toga što je u mjehurićima, ne može se sigurno tvrditi da je to zrak, a onda niti tvrditi da to ima veze sa životom u vodi. Sama očitost toga da bez kisika u vodi ribe ne bi mogle preživjeti nije ujedno i dokazom da ono što se oslobađa grijanjem vode jest kisik.
Slično vrijedi i za zaključak o grijanju vodovodne vode. Iako je on, kao i prethodni, u skladu sa stvarnošću, način na koji se do njega došlo nije baš najsretniji.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr