Pozdrav, profesorica(tj. 2 profesorica) i ja se mučimo s jednim zadatkom sa natjecanja iz 2002. godine pa ako vam nije problem molio bih vas da ga rješite.Puno hvala unaprijed.Zadatak glasi: Ionski radijusi kationa i aniona u ionskom kristalu obrnuto su proporcionalni efektivnim nabojima. Razmak, d, među jezgrama kationa i aniona jednak je sumi radijusa. Efektivni naboj Na+ je 6,85, a F- je 4,85. d = 231 pm. Izračunajte ionske radijuse Na+ i F-.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Iako je stvarnost malo kompliciranija od onoga što je izrečeno u zadatku, to te ne bi trebalo spriječiti da iz njega izvučeš sustav dviju jednadžbi s dvije nepoznanice. Ako je rečeno da su radijusi obrnuto proporcionalni efektivnim nabojima, onda lako možeš to prevesti na matematički jezik:

r(Na+) : r(F) = qeff(F) : qeff(Na+)

Druga jednadžba znatno je jednostavnija:

r(Na+) + r(F) = 231 pm

Rješavanjem tog sustava trebao bi dobiti oba ionska radijusa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr