1. Kolika je masa elektrolizom razložene vode u Hofmannovom aparatu, ako je pri temperaturi od20°C i tlaku 1010 hPa nastalo 90 cm3 praskavca. Htio bih vas zamoliti da mi rješite i objasnite ovaj zadatak te ukažete na pokreške u mojem postupku. Hvala pV(praskavca)= n(praskavca)RT n(praskavca)= pV(praskavca)/RT n(praskavca)=101000Pa * 0,9dm3/ 8314dm3PaK-1mol-1 * 293,15K n(praskavca)=0,0373mol n(praskavca)= 2n(H2) + n(O2) 2H2O(l)--- 2H2(g) + O2(g) elektrolozim 2 mola vode nastaju 2 mola vodika i 1 mol kisik slijedi: n(H2O)/ n(praskavca)= 2/1 n(H2O)= 2n(praskavca) n(H2O)= 0,0746 mol slijedi m(H2O)=1,3428 g ne dolazi dobro rješenje, rješenju piše da mora doći m(H2O)=0,045 g

Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com

Postupak ti ide u dobrom smjeru, a greške su svega dvije. Prvo si pogrešno preračunao kubične centimetre u kubične decimetre (jedan kubični decimetar ima tisuću, a ne stotinu kubičnih centimetara), a zatim pogrešno izrazio odnos množina praskavca i njegovih komponenti. Elektroliza vode može se prikazati jednadžbom:

2 H2O → 2 H2 + O2

Iz te jednadžbe vidiš da se u praskavcu množine (kao i volumeni) vodika i kisika odnose kao 2:1. Kako je množina praskavca jednaka zbroju množina njegovih komponenti, ona neće biti dvostruko veća od množine vodika, već će se prema njoj odnositi kao 3:2 (Imaš dva dijela vodika i jedan kisika; to očito daje tri dijela smjese.). Iz tog omjera možeš iz množine praskavca dobiti množinu vodika koja je pak jednaka množini vode.

Nakon što uneseš obje ispravke, trebao bi dobiti masu vode kako je predloženo u rješenju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr