Zamolio bih ako biste mi mogli pomoći i objasniti kako se rješava ovakav tip zadataka. Unaprijed hvala! 1. Ako 1,7920 g smjese BaO i CaO prevedemo u sulfate, masa dobivenih sulfata iznosi 3,5840 g. Koliki su maseni udjeli BaO i CaO u početnoj smjesi? 2. Uzorak mase 0,8400 g je smjesa natrijevog i kalijevog klorida. Nakon otapanja uzorka kloridi su istaloženi u obliku srebrova klorida čija je masa 1,7021 g. Koliki su maseni udjeli kalijevog i natrijevog klorida u početnom uzorku?

Ime i prezime: Bruno Rođak bruno.rodak16@gmail.com

Zadaci toga tipa svode se na rješavanje sustava dviju linearnih jednadžbi s dvjema nepoznanicama.

U prvom zadatku prva jednadžba glasi:

m(BaO) + m(CaO) = 1,7920 g

a druga:

m(BaSO4) + m(CaSO4) = 3,5840 g

Budući da su množine barijeva oksida i barijeva sulfata jednake, te da su također i množine kalcijeva oksida i kalcijeva sulfata jednake, drugu jednadžbu možemo zapisati i ovako:

m(BaO) · M(BaSO4) / M(BaO) + m(CaO) · M(CaSO4) / M(CaO) = 3,5840 g

Vrijednosti M(BaSO4) / M(BaO) i M(CaSO4) / M(CaO) se lako izračunaju i predstavljaju koeficijente druge jednadžbe.

Nadam se da dalje nije problem; ako bi ipak bilo problema, javi se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr