Kolika je masena konc. otopine kalijeva sulfita ako 100cm^3 sadrzi 20g K2SO32H2O ?

Ime i prezime: Domagoj Kabelka kabelka.domagoj@gmail.com

Prvo bih napomenuo da ta otopina ne sadrži hidratnu sol, već samo ione te soli. Voda je otapanjem "zaboravila" da pripada toj soli tako da je zdravije reći da je otopina dobivena otapanjem određene količine hidratne soli, nego da je ona u njoj prisutna.

Da je nekakva bezvodna sol u pitanju, trebao bi samo podijeliti masu topljive tvari s volumenom otopine. Ovako trebaš prije toga odrediti koliko imaš kalijevog sulfita u dihidratu. Do toga ćeš doći ako molarnu masu kalijevog sulfita podijeliš s molarnom masom kalijevog sulfita dihidrata. Dobiveni maseni udio onda pomnožiš s masom soli, a tako dobivenu masu s volumenom otopine. Matematskim jezikom:

γ(K2SO3) = m(K2SO3)/V(otopina)

= w(K2SO3, K2SO3(H2O)2)∙m(K2SO3(H2O)2)/V(otopina)