Pozdrav Poštovani ! Imam jedno pitanje za koje mi treba vasa pomoć. Rješavam zadatke s proslogodisnjeg natjecanja trenutno mi nije jasan zadatak koji glasi: Na temelju napisanih termokemijskih jedandžbi C (s) + H20 (g ) -> CO (g) + H2 (g) delta r H = 131.3kj/mol CO2 (g) + H2(g) -> CO(g) + H2O(g) delta r H = 41.2 kj/mol CO(g) + 3H2(g) -> CH4(g) + H20(g) delta r H = -206.1kj/mol izračunajte delta r H za reakciju : 2 C (s) + 2 H20 (g) -> CH4 (g) + CO2(g) ??? znam da imam rješenja toga , ali mi treba objašnjenje, tj. cijeli postupak , kako je uopce to trebalo postavit,jer mi bas nije jasno njihovo rjesenje , pa mi vi molim vas recite ! Unaprijed Hvala !

Ime i prezime: Leon Tišljarić leontis@hotmail.com

Ovdje sam dao kratke upute kako riješiti taj zadatak. Iako se meni one čine sasvim dovoljne, dodat ću još da je osnovna stvar u tim zadacima imati na umu to da s kemijskim jednadžbama možeš raditi slične stvari kao i s matematičkima: možeš ih zbrajati, oduzimati i množiti s raznim koeficijentima. Pored toga vrijedi i to da sve što napraviš s njima vrijedi i za njihove reakcijske veličine poput entalpije ili entropije.
Što se strategije tiče, ne znam ni za jedan slučaj gdje malo razmišljanja oko toga kakve koeficijente treba uzeti da se dobije odgovarajući ishod zbrajanja nije pomoglo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr