da li elektrolizom rastvora citrata i vode citrat postepeno nestaje,kako se vrsi nepotpuna neutralizacija h2 so4 i naoh da li produkt te nepotpune neutralizacije se trosi tokom elektrolize tog rastvora sa vodom.

Ime i prezime: roncevic rade rovac@krstarica.com

Elektrolizom vode troši se voda, tako da se vrijednost pH može mijenjati samo zato što zbog smanjenja količine vode raste koncentracija onoga što je u njoj otopljeno. Ako je elektrolit natrijev sulfat, postoji još i mogućnost da će, uz malo vodikovog peroksida, nastati i nešto peroksodisulfata. To bi trebalo pomalo podizati vrijednost pH, budući da se na anodi onda oslobađa nešto manje oksonijevih kationa nego što na katodi nastaje hidroksidnih aniona.
Elektroliza karboksilatâ načelno uzrokuje to da se po dva karboksilatna aniona dekarboksiliraju, molekule ugljikovog dioksida odlete, a preostali radikali spoje u nove molekule. Ako imaš molekulu s tri karboksilne skupine, rezultat nije baš jako predvidljiv. Ako te jako zanima što se zbiva elektrolizom citratâ, možda bi najlakše bilo da uzmeš otopinu nekog citrata, elektroliziraš ju neko vrijeme i onda produkte razdvojiš kromatografskim putem te ih identificiraš. Ja se tu ne bih upuštao u nagađanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr