Koja je prednost vodika kao mogućega goriva u usporedbi s naftom?hvala unaprijed....i još jedno pitanje Gubitak vode iz tijela ili dehidracija može prouzročiti smrt ako masa izgubljene vode iznosi više od 10% ukupne mase tijela.Izračunaj masu vode u svom tijelu ako je maseni udio vode u organizmu 60%. m(voda)=__________g

Ime i prezime: Lea Mašić lea_masic@net.hr

Vodik je daleko čišće gorivo od nafte, budući da njegovim izgaranjem nastaje samo voda, dok nafta nužno daje i ugljikov dioksid, kao i još hrpu toga što ovisi o tomu čime je nafta onešišćena. Međutim, navođenje prednosti nije častan posao ako se ne spomenu i mane.
Za početak, vodik se uopće ne može smatrati gorivom, budući da njegova proizvodnja uključuje najmanje toliko energije koliko će se kasnije iz njega izvući. Drugim riječima, vodik je skup. Nadalje, tehnologija koja omogućuje elegantno korištenje vodika dobrim dijelom još ne postoji. Niti je posve riješeno skladištenje (sitne su mu molekule pa kroz sve može difundirati), niti su gorivne ćelije dogurale do toga da budu komercijalne, kao ni motori s unutrašnjim izgaranjem koji bi išli na vodik. Moguće je da sam sliku pretjerano zacrnio, ali da je vodik baš tako super, valjda bi se više koristio.

Masa vode u mojem tijelu prema danoj brojci i zadnjem mjerenju iznosila bi 38400 g. Ako želiš znati kolika je masa vode u tvojem tijelu, trebaš pomnožiti svoju masu s 0,6 (tj. 60%). Nije zgorega imati na umu da maseni udio vode u tijelu dosta varira s vremenom (npr. kad u kratko vrijeme ispiješ oveću količinu čegaliveć, ali i kad ostariš za pola stoljeća), a k tomu njegova srednja vrijednost nije ista kod obaju spolova.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr