Navodno radi se o tome kako dobiti tekući zrak, naravno ne pompću ogromnog tlaka, nego pomoću aparata koji se sastoji od:kompresora,kondenzatora (hladnjaha),ekspanzionog ventila i još nešto pasivnih elemenata. Molim vas da mi odgovorite što prije, i detaljno mi to objasnite.Hvala!

Ime i prezime: Marin Čargonja marica.cargonja@ri.hinet.hr

'Navodno' je stroj kojim se može dobiti tekući zrak konstruirao Nijemac Carl von Linde (1842-1934) još 1895. godine (u Engleskoj je iste godine, neovisno o Lindeu, William Hampson došao do slične zamisli). Stroj se zasniva na Joule-Thomsonovom efektu: kada komprimirani plin naglo ekspandira, ohladi se. Ako se proces ciklički ponavlja, može se postići temperatura na kojoj će se ukapljiti.
Samo pomoću tlaka zrak se ne može prevesti u tekućinu pri sobnoj temperaturi. Potrebno je da se prvo ohladi bar na temperaturu kritične točke (kisik: -118 °C, dušik -147 °C). To je najviša temperatura pri kojoj tvar još može postojati kao tekućina.

Možda će ti ove stranice biti od koristi:
www.deutsches-museum.de/ausstell/dauer/physik/e_luft.htm
www.uqac.ca/chimie/Thermochimie/Chap_htm/CHAP_15.html

ili potraži Anorgansku kemiju Egona Wiberga (E. Wiberg, Anorganska kemija, Školska knjiga, Zagreb 1967.). Pogledaj i druge knjige iz opće ili fizikalne kemije.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr