Što je ionska veza ,redoks,reducens,coulombova sila,vsepr.odredi valenciju sumpora u symporovodiki i fosfora u fosfinu.molim vas da opširno odgovorite.hvala

Ime i prezime: vedran horvat

Mnogiput već rekoh, a i opet ću, da multiplikacija pitanja može uzrokovati kontrakciju odgovora. Zahtjev za opširnošću, slaba logička povezanost potpitanjâ i činjenica da je dobar dio tih pitanja ovdje već dobio i po više odgovora nisu olakotne okolnosti, već baš suprotno. Stoga:

Ionska se veza može opisati na više načina. Najlakše je reći da ona nije ništa nego elektrostatsko privlačenje suprotno nabijenih čestica. Nešto kompliciraniji opis zahtijeva i spomen kovalentne veze koja je u svojoj biti povezivanje atomâ preko zajedničkih elektronskih parova. Kako su kovalentne veze općenito polarne, može se reći da su idealna kovalentna veza i ionska veza krajnosti. U prvom su slučaju elektroni ravnomjerno raspoređeni između dvaju atoma dok u drugom pripadaju samo jednom.

Redoks je kolokvijalni termin koji se koristi kao sinonim za redukcijsko-oksidacijske reakcije i kemijske jednadžbe kojima se ti procesi opisuju. Redukcijsko-oksidacijske reakcije su sve reakcije u kojima se (barem nekim atomima) mijenjaju oksidacijski brojevi. Reducens je ona (atomska ili molekulska) vrsta čiji oksidacijski broj raste, a oksidans ona kojoj oksidacijski broj pada.

Coulombova sila je sila prisutna između električki nabijenih čestica.

VSEPR je model kojim se na temelju Lewisovih struktura i nekoliko osnovnih pretpostavki (elektroni se međusobno odbijaju, pri čemu su odbijanja između parova neveznih elektronskih parova najjača, ona između veznih i neveznih parova slabija, a ona između veznih parova najslabija) predviđaju opće geometrijske značajke pojedinih molekula.

Valencija se može odrediti na više načina. Ako imaš hidride, trebaš samo prebrojiti koliko ima vodikovih atoma na centralnom atomu. Općenitiji put je crtanje Lewisove strukture spoja i prebrojavanje kovalentnih veza koje neki atom tvori s drugima.

Usput budi rečeno, ove odgovore smatram dostatnima, barem naspram duljine pojedinih pitanja. Zanima li te štogod detaljno, preporučam postavljanje isto takvog pitanja, kao i korištenje tražilice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr