Možete li mi objasniti Volhardova metodu i zašto se izvodi u kiselom mediju?

Ime i prezime: Matea Modec matea.modec@gmail.com

Volhardovom metodom kvantitativno se određuju halogenidi u vodenim otopinama. U osnovi je to taloženje halogenidâ otopinom srebrovog nitrata poznatog volumena i koncentracije te naknadna titracija suvišnog srebra nekim tiocijanatom uz neki željezov(III) spoj kao indikator.
Prvi korak je očit: kako su srebrobvi halogenidi vrlo slabo topljivi u vodi, dodatak srebrovih iona u suvišku uzrokovat će taloženje gotovo svih halogenidnih iona kao srebrovog halogenida. Kako bi se odredilo koliko je srebra bilo u suvišku, vrši se još titracija tiocijanatom. Na taj se način istaloži i ostatak srebra. Kako su poznate i koncentracije i volumeni i srebrove i tiocijanatne otopine, može se iz činjenice da je množina srebra jednaka zbroju množina halogenidnih i tiocijanatnih iona lako izračunati koliko je u otopini bilo halogenidnih iona.
Točka ekvivalencije detektira se pak uz pomoć željezovih(III) iona zbog toga što se prvi suvišak tiocijanata (nakon što je svo srebro preostalo nakon taloženja halogenida istaloženo kao tiocijanat) veže za željezove(III) ione pri čemu nastaje kompleks intenzivno crvene boje.

Kako se u Volhardovoj metodi kao indikator koriste željezovi(III) spojevi, suviše visoka vrijednost pH dovela bi do pojave taloga željezovog(III) hidroksida (ili nekog njegovog srodnika). To bi, s obzirom na crvenu boju taloga, onemogućilo da se jasno vidi isto crven tiocijanatni kompleks željeza, a time bi se sakrila i točka ekvivalencije.
Zanimljivo je tu primijetiti da je Volhardova metoda smišljena baš zato da bi se halogenide moglo kvantitativno određivati i u kiselim otopinama, budući da Mohrova metoda zahtijeva neutralne.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr