Htio bih vas zamoliti da mi kažete koji je najbolji primjer koloidnog sustava u kojem se može dokazati što više svojstava. Pod tim mislim na npr. opitčka svojstva u koju naprimjer spada Tyndallov fenomen. Unaprijed Hvala

Ime i prezime: Patrik pa3k1995@gmail.com

Osim Tyndallovog fenomena i činjenice da koloidne otopine prolaze kroz sita kao takve, ne pada mi na pamet ništa drugo što bi se na koloidima moglo demonstrirati.
Recepturâ za pripravu stabilnih koloidnih sustava ima po starijoj literaturi (preporučam Mellorov opus, ako ti je bilo što dostupno), a ja se pak ne mogu podičiti osobitim poznavanjem materije. Ipak, poznato mi je da se sasvim lako dobije koloidna otopina zakiseliš li razrijeđenu otopinu natrijevog ili kalijevog tiosulfata (ako otopina bude koncentrirana, prije će početi taložiti sumpor). Isto tako, lagano zaluživanje otopina željezovih(III) soli trebalo bi dati taloge željezovog(III) hidroksida koji su dovoljno sitnih čestica da prolaze pod koloide, a iskuhavanjem se mogu dobiti i stabilne koloidne otopine. Vrlo lijepa zamućenja mogu se postići i ako se vodene otopine olovovih(II) soli (acetat i nitrat su najprikladniji) pomiješaju s malo obične (tj. vodovodne) vode ili ako se jednostavno te soli otope u običnoj vodi. Slično kao i s olovom može se postići i sa srebrom.

Za najbolji primjer ne znam, a donekle i sumnjam u njegovo postojanje. Nadam se da će ovih nekoliko nabrojenih ipak biti od koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr