pozdrav,uvijek kada rješavam ove formule ne ispadne mi točno rješenje,a hitno mi je zbog testa,zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći, treba napisati strukturne formule : a) 3-etil-2,2-dimetil-3hepten b) 2-metil-1,3butadien c) 3,3,4,4-tetraklor-1-penten d) 4-metil-2-pentin e) 2,2-dimetil-3heksen

Ime i prezime: luka horvat lovac158d@net.hr

Ako kažeš da ti ispada uvijek krivo, pretpostavljam da i za ovo imaš rješenja pa se neću trsiti da ti nacrtam još jedan skup crteža koje si već vidio. Ako se ona izreka o pretpostavkinom majčinstvu ovdje pokazala istinitom, javi da dopunim odgovor crtežima.

Kod crtanja strukturne formule iz imena spoja potrebno je samo razumjeti što ime znači te ga razložiti na prikladne komade temeljem kojih onda možeš nacrtati formulu. Za primjer ću uzeti 3-etil-2,2-dimetilhept-3-en. (Imena koja imaš u zadatku drže se sad već zastarjele nomenklature koja se od aktualne razlikuje najviše po tomu što lokanti (oznake položaja skupina) sad uvijek idu neposredno prije odgovarajućih skupina, dok prije to za neke nije vrijedilo.)
Ime spoja može se uredno raskomadati na sljedeće dijelove:

3-etil,
2,2-dimetil i
hept-3-en.

Podebljani dio je onaj od kojega trebaš krenuti. U njemu piše koliko je dug osnovni ugljikovodični lanac tj. od kojeg se alkana spoj izvodi. U ovom slučaju radi se o heptanu. Dio "-3-en" govori pak o tomu da je ugljikovodični lanac nezasićen te da se dvostruka veza nalazi na trećem ugljikovom atomu (između trećeg i četvrtog).
Nakon što si nacrtao osnovni lanac skupa s onom dvostrukom vezom (postoje dva geometrijska izomera, ali ne znam traži li se u zadatku i prepoznavanje toga), možeš dodati i one supstituente: na treći ugljikov atom docrtaš etilnu skupinu, a na drugi dvije metilne. Time bi strukturna formula bila nacrtana.

Ako ovo nije od koristi, javi se opet pa da u tumačenje ubacim i grafiku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr