Moje pitanje je; Kako radi i pri kom pH karbonatni pufer? Hvala vam na odgovoru! :)

Ime i prezime: Iva Galić ivas241@gmail.com

Puferi općenito rade tako da se dodana kiselina ili lužina troši na protoniranje prisutne baze ili deprotoniranje prisutne kiseline, zbog čega onda taj dodatak ne utječe bitno na kiselost ili lužnatost otopine. Taj se efekt postiže tako da se zajedno otope neka slaba kiselina i njezina sol s jakom bazom, ili slaba baza i njezina sol s jakom kiselinom. U prvom slučaju tako se dobiju slabo bazični puferi, a u drugom slabo kiseli.

Karbonatni puferi imaju vrijednost pH od nekih 9 pa do 11, s tim da točna vrijednost pH ovisi o koncentracijama dodanih tvari (u slučaju s poveznice to su natrijev karbonat i natrijev hidrogenkarbonat) i temperaturi, tako da bez točnih parametara nije moguće dati neku točnu vrijednost. Za prvu silu možeš ipak uzeti da će vrijednost karbonatnog pufera biti negdje oko 10.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr