Možete li mi objasniti zašto trombociti nisu stanice i zašto sportaši idu na visinke pripreme ?

Ime i prezime: Ante Tomašić sciencebilogy@gmail.com

Pretpostavljam da nisi nakanio objasniti što pitanje iz biologije ima raditi na e-školi kemije pa ću prijeći na ono najbliže odgovoru što sam u stanju smisliti.

Trombociti nastaju komadanjem stanica i nedostaje im dosta uobičajenih staničnih komponenti poput npr. jezgara. To bi moglo biti razlogom zašto ih se ne naziva stanicama.

Kod visoke potrošnje energije, kakva obično bude prisutna u bilo kojem sportu osim možda šaha, organizam mora u ciljana tkiva što brže dostavljati kisik i glukozu. Dok se glukoza bez problema prenosi krvlju, kisiku je za to potreban još hemoglobin. Jedan trik za povećanje količine hemoglobina u krvi je boravak u okolišu s nižim parcijalnim tlakom kisika, uslijed čega organizam počne pojačano proizvoditi eritrocite e kako bi se slabiji pritok kompenzirao kvalitetnijim prijevozom. Kako tlak zraka opada s visinom, a s ukupnim tlakom i parcijalni tlak kisika, visinske se pripreme nameću kao logičan izbor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr