upotreba freona u rashladnim uređajima

Ime i prezime: antonio smoljić zorana@vus.hr

Sredstva za prijenos topline u rashladnim uređajima trebaju zadovoljavati određene uvjete. Pored toga da budu neotrovna, nekorozivna i kemijski inertna, od njih se očekuje i da imaju visoke kritične temperature te isto takve topline isparavanja i gustoće u tekućem i plinovitom stanju. Klorofluorougljici (za hladnjake su se najviše upotrebljavali difluordiklormetan i difluorklormetan) posjeduju sva ta svojstva, a k tomu ih je i razmjerno lako proizvoditi tako da su se jedno vrijeme smatrali idealnima za tu svrhu, kao i još neke. Međutim, ispostavilo se da stvari nisu baš tako divne kako su izgeldale na prvi pogled.

Ako si očekivao kakav drugi odgovor, možda bi bilo vrijeme da porazmisliš o postavljanju pitanja koje razumiju i ljudi, a ne samo internetske tražilice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr