1. Polumjer atoma srebra je 144,4 pm. a) koliko bi kilometara bio dug lanac kad bi svi atomi jednog grama srebra bili poredani jedan do drugoga? b) usporedi duljinu tog lanca s duljinom ekvatora (40 milijuna metara) . 2. Koliki bi bio promjer atoma kad bismo polumjer jezgre povećali na 1 m? Koliko biste vremena utrošili da se pješice toliko udaljite od svoje kuće ako je prosječna brzina pješačenja 5 km/h. Hvala unaprijed i sretna vam nova 2012. godina.

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

Poredaš li atome u ravnu liniju, ukupna duljina te linije bit će jednaka zbroju promjerâ svih atoma. Kako je promjer dvaput veći od polumjera, a zbroj N "nečega" isto što i umnožak "nečega" s N, nije teško doći do formule:

l = 2N(Ag)r(Ag)

Račun ostavljam tebi, kao i usporedbu.

Drugi se zadatak vjerojatno vodi onom tvrdnjom da je jezgra deset tisuća puta manjeg promjera od atoma. Račun opet ostavljam tebi, a dometnut ću tek da u kvantnom svijetu promjeri nisu baš jako fiksne veličine.
Vrijeme potrebno za šetnjicu lako ćeš dobiti tako da put podijeliš s brzinom. I tu račun ostavljam tebi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr