evo , imam jos jedno pitanje u vezi otopina... molim vas napisite cijeli postupak rijesavanja ! U whiskyu maseni je udio etanola, C2H5OH, 40%, a gustoca mu je 0.9392 g/mL. a) izracunaj masenu i mnozinsku koncentraciju i molalnost alkohola u whiskyu b) Kolko ce priblizno promila alkohola u krvi imati osoba koja je popila jedan whisky od 0.03 L uz pretpostavku da sav popijeni alkohol uđe u krv ( V(krv) = 5L , gustoca krvi je 1.06 g/ml)? Unaprijed hvala !

Ime i prezime: Borna Pavic misborlen@inet.hr

Zadatak je od one sorte što služi tomu da se djeci ogadi kemija: "Evo ti dvije brojke, sad ih izračunaj još deset koristeći te i te formule." Odgovor će stoga uglavnom biti pisan jezikom matematike.

γ(EtOH) = m(EtOH)/V(viski)

= m(EtOH)·ρ(viski)/m(viski)

= w(EtOH)·ρ(viski)

c(EtOH) = n(EtOH)/V(viski)

= (m(EtOH)/M(EtOH))/(m(viski)/ρ(viski))

= (m(EtOH)·ρ(viski))/(m(viski)·M(EtOH))

= w(EtOH)·ρ(viski)/M(EtOH)

b(EtOH) = n(EtOH)/m(H2O)

= m(EtOH)/M(EtOH)·m(H2O)

= m(EtOH)/M(EtOH)·m(viski)w(H2O)

= w(EtOH)/M(EtOH)·(1 − w(EtOH))

Pretpostavka u drugom dijelu zadatka je pogrešna. Da sav alkohol ostane u krvi, alkoholiziranje ne bi imalo smisla, a ne treba zanemariti niti to da u tijelu postoji hrpa vode koja ne pripada krvi, a koja također apsorbira znatan dio etanola.

Što se promilâ tiče, logika bi, s obzirom na jedinicu, nalagala maseni ili volumni udio alkohola u krvi. Međutim, u analitičkoj se kemiji kadšto mnoge stvari zanemare ili uzimlju zdravo za gotovo tako da se često različite koncentracije izražavaju u postocima, promilima ili sitnijim udjelima (ppm, ppb, ppt). Tako je i s alkoholnim promilima, s tim da se u Hrvatskoj i mnogim drugim zemljama ti promili odnose na masenu koncentraciju etanola izraženu u gramima po litri ( g/L ili g/1000 cm3), dok se u nekim drugim zemljama računa volumna koncentracija. Dalje opet matematika:

γ(EtOH, krv) = m(EtOH)/V(krv)

= ρ(EtOH)·V(EtOH)/V(krv)

= ρ(EtOH)·φ(EtOH)·V(viski)/V(krv)

Gustoća etanola iznosi 0,789 g/mL, a volumni udio istog u viskiju ide od 40 do 75% tako da se moraš odlučiti za neki konkretan viski kako bi mogao dati "pouzdanu" procjenu. Uzevši u obzir to da je autor zadatka dao i za hrvatske prilike nepotrebnu gustoću krvi, nije nemoguće da je na umu imao neke druge promile tako da nije zgorega direktno pitati što je pjesnik htio reći tim zadatkom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr