Mogu li dobiti koncentriranu HCl iz one kupovne 20 % pomoću zamrzavanja ove 20 %?Jeli ledište HCl ispod 0°C?

Ime i prezime: ilija jozić ilijajozic@lice.se

 


Načelno, ideja nije loša, ako si mislio na analogiju s koncentriranjem alkoholnih otopina tako da se iste toliko ohlade da voda iskristalizira kao led, a u tekućoj fazi zaostane voda s većom količinom alkohola.
Međutim, pogledaš li kako ledište klorovodične kiseline ovisi o koncentraciji, zamijetit ćeš da se stvari baš i ne ponašaju linearno. Hlađenjem razrijeđene klorovodične kiseline ispod nule stvarno će se oslobađati led (koji se onda može otfiltrirati) i tako će to ići do −59 °C, kad će se jednostavno smrznuti cijela smjesa, s masenim udjelom klorovodika od 20,2%. Slično bi se dogodilo i kad bi krenuo vodu uklanjati destilacijom. Prvo bi hlapila uglavnom voda, ali kad maseni udio klorovodika u otopini dosegne 20,2%, destilat ima istu tu količinu klorovodika tako da samo fizikalnim metodama ne možeš doći do klorovodične kiseline masenog udjela preko 20,2%. Jedna od posljedica toga je i činjenica da baš takvu kiselinu obično imaš u trgovinama (skupa s onom bezveznom od 10%).

To što ne može fizika, može zato kemija. Ako ti za nešto treba baš koncentrirana klorovodična kiselina (nadam se da se ne baviš proizvodnjom HMTD-a ili tako nečega), a ne možeš ju nigdje dobaviti, možeš pokušati grijati neki klorid s kakvom nehlapljivom kiselinom i uvoditi nastali klorovodik u vodu (ili onu 20%-tnu kiselinu, da si prištediš trud). Naravno, ako budeš tako nešto izvodio, imaj na umu da se klorovodikom možeš ozbiljno otrovati budeš li ga udisao tako da sve treba raditi u dobro provjetrenom prostoru, s dobro zabrtvljenom aparaturom.
Što se samih klorida tiče, najboljim mi se izborom čine hidrati cinkovog i željezovog(III) klorida, budući da sami po sebi otpuštaju klorovodik ako se dovoljno zagriju. Alkalijski i zemnoalkalijski kloridi trebali bi otpuštati klorovodik ako ih se grije s koncentriranom sumpornom ili fosfornom kiselinom, a vjerojatno i s bornom kiselinom ili svježe istaloženim silicijevim dioksidom, ali tu već dosta nagađam, a nije baš niti smisleno trošiti bilo što da bi se dobilo klorovodičnu kiselinu.
Razmjerno egzotična metoda bilo bi uvođenje sumporovodika u koncentriranu vodenu otopinu bakrovog(II) klorida, od čega bi taložio bakrov(II) sulfid, a u otopini ostajao klorovodik. To sam jednom čak pokušao, ali mislim da sam uspio dobiti samo par prijetnji, budući da specifična aroma sumporovodika nije odveć obljubljena među ljudima.


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija