Odredi mase 30%-tne i 10%-tne otopine NaOH koje treba pomiješati da se priredi 600 g otopine masenog udjela NaOH 22%? Pokusajte ,molim vas, rijesiti zadatak ! Hvala !

Ime i prezime: Borna Pavic misborlen@inet.hr

Pokušao sam riješiti zadatak, ali odustao sam čim sam vidio da znam kako doći do rješenja. Za to trebaš samo prepoznati da u stvari imaš najobičniji sustav dviju jednadžbi s dvije nepoznanice. Označiš li masene udjele natrijevog hidroksida u dvjema polaznim lužinama s w1 i w2, a mase tih lužina koje ti trebaju za onu konačnu s m1 i m2, možeš lako doći do dviju jednadžbi koje ti trebaju. Više je nego očito da će masa konačne otopine biti jednaka zbroju masa onih od kojih je ona dobivena:

mk = m1 + m2

Isto to vrijedi i za sâm natrijev hidroksid:

mk(NaOH) = m1(NaOH) + m2(NaOH)

Budući da se masa natrijevog hidroksida može izraziti kao umnožak mase lužine i masenog udjela nartijevog hidroksida:

m(NaOH) = m(lužina)·w(NaOH)

druga se jednadžba može prevesti u oblik koji ne sadrži dodatnih nepoznanica:

mk·wk(NaOH) = m1·w1(NaOH) + m2·w2(NaOH)

Metodu kojom ćeš riješiti sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama ostavljam ti na izbor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr