Možete li mi, molim Vas, reći koja je pH vrijednost lipida? Unaprijed hvala, Gabrijela

Ime i prezime: gabrijela pejkić smart_2@windowslive.com

Na to pitanje nije moguće odgovoriti jer je besmisleno; to je otprilike kao da pitaš "koji je broj zalaska Sunca" ili "kolika je temperatura Ujedinjenih naroda". Naime, pH je veličina definirana isključivo za razrijeđene vodene otopine. Ona se može, do neke mjere, proširiti i na koncentrirane vodene otopine, pa čak i na nevodene otopine, npr. može se govoriti o pH otopine octene kiseline u etanolu, no pitanje o pH lipida (usput, kojeg točno lipida?) je posve besmisleno.

Ono što bi donekle imalo smisla jest odabrati neki lipid koji je barem malo topljiv u vodi (naime, lipidi općenito nisu topljivi u vodi), definirati koncentraciju otopine (npr. 0,002 mol/dm3) i onda postaviti pitanje npr. koliki je pH vodene otopine tog i tog lipida koncentracije 0,002 mol/dm3.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr