Zamolio bih vas da mi pomognete u rješavanju sljedećih zadataka: a) U prikladnoj posudi pomiješano je 10,08 grama vodika i 425,4 grama klora. Kemijska reakcija ostvarena je pomoću svjetlosti. Izračunaj kolika je masa tvari u posudi nakon reakcije. b) Izračunaj masene udjele tvari koje se nalaze u posudi po završetku kemijske reakcije. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Ivan Mikicic ivan.mikicic@gmail.com

Vodik i klor daju klorovodik prema jednadžbi:

H2 + Cl2 → 2 HCl

Kako bi odredio koliko će čega nastati, trebaš iz onih masa odrediti množine, što se izvede tako da mase podijeliš s molarnim masama elementarnih tvari. Kako klor i vodik reagiraju u množinskom omjeru 1:1, očito će u suvišku biti onaj reaktant čija je množina veća, a njegov suvišak biti jednak razlici dviju množina. Množina produkta bit će pak dvostruko veća od množine limitirajućeg reaktanta (onoga kojeg ima manje). Masene udjele pojedinih komponenti konačne smjese dobit ćeš pak ako njihove mase (dobivene množenjem množina s molarnim masama) podijeliš s ukupnom masom tvarî u posudi (ta se reakcijom nije mijenjala tako da samo treba zbrojiti dvije početne mase).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr